alisameti1362 alisameti1362 .

alisameti1362

آموزش داستان نويسي براي كودكان

يكي از راه‌هاي پرورش خلاقيت كودكان و نوجوانان تقويت قوه تخيل آنها هست. آموزش داستان نويسي براي كودكان روشي براي به پرواز در آوردن تخيلات و خيال پردازي هست.در اين مطلب 5 روش براي آموزش داستان نويسي و آشنايي كودك با ساختار داستان را شرح داديم.

 


براي 114 نفر مفيد

آموزش داستان نويسي
يكي از راه‌هاي پرورش خلاقيت كودكان و نوجوانان تقويت قوه تخيل آنها هست. آموزش داستان نويسي براي كودكان  روشي براي به پرواز در آوردن تخيلات و خيال پردازي هست. براي كودكان خردسال كه سواد خواندن و نوشتن ندارند، راه‌هاي زيادي براي آموزش داستان نويسي وجود دارد. داستان نويسي كمك مي‌كند تا قدرت تفكر و منطق نظم پيدا كند و اگر شما در سنين كم خردسالي به كودك ياد بدهيد كه چطور مراحل منطقي ساختار يك داستان را بشناسد در سن نوجواني به راحتي نويسندگي مي‌كند.

چطور آموزش داستان نويسي براي كودكان داشته باشيم؟
در ادامه ۵ روش براي آشنايي كودك با داستان نويسي را توضيح مي‌دهيم

روش اول)  آشنايي با داستان نويسي با شرح وقايع روزمره:

هر شب در پايان روز از كودك بخواهيد داستان آن روز را براي شما تعريف كند. يك ركوردر يا دوربين فيلمبرداري روشن كنيد و اجازه بدهيد تا كودك‌تان كل اتفاقاتي كه در روز افتاده را تعريف كند.

در ابتدا ممكن هست در بخاطر آوردن اتفاقات و كنار هم چيدن آنها مشكل داشته باشد، براي همين شما پرسش‌هايي را مطرح كنيد. براي مثال بپرسيد، ” امروز صبح اول از همه بعد از بيدار شدن چه كردي؟ توي مهدكودك چه كاردستي درست كردي؟ وقتي دوستت باهات بازي نكرد، چه احساسي داشتي؟ چه برنامه تلويزيوني ديدي؟….”

بگذاريد در مورد همه احساساتش چه خوشحالي يا ناراحتي كه در هر موقعيتي داشته فكر كند و براي شما بيان كند.

در اين روش كودك شما با داستان نويسي آشنا مي‌شود، اينكه هر داستاني يك شروع، اتفاقات مياني و يك پايان دارد. با پشت سر هم تعريف كردن اتفاقات با توالي و نظم آشنا مي‌شود و در اين نظم سعي مي‌كند، روندي منطقي را اعمال كند. در بيان داستان روز و اتفاقاتي كه در روز افتاده نياز هست تا كودك توجه به مسائل جزئي داشته باشد و بر روي مطالبي كه در داستانش عنوان مي‌كند، متمركز مي‌شود. همينطور با احساسات و هيجاناتي كه در روز با آنها درگير هست، آشنا مي‌شود و هوش هيجاني در كودك تقويت مي‌شود.

روش دوم) آموزش داستان نويسي با حدسيات در مورد آينده:

يك روش ديگر براي آموزش داستان نويسي براي كودكان تخيل پردازي اتفاقات در آينده هست. يعني بجاي اينكه كودك اتفاقاتي كه در گذشته افتاده را بيان كند، بخواهيد در مورد آينده صحبت كند. مثلا، “وقتي خانه مادر بزرگ رفتيم، دوست داري چه كارهايي انجام دهي؟ چه چيزي به مادر بزرگ بگويي؟ ”

روش سوم) داستان نويسي با نقاشي

يك روش براي ترغيب بچه‌ها به داستان نويسي خصوصا كودكاني كه سواد نوشتن ندارند، نقاشي كردن هست. از كودك بخواهيد اتفاق و تجربه اخيري كه داشته را نقاشي كند. مثلا گردشي كه با مامان در پارك داشته را نقاشي بكشد. اين نقاشي مي‌تواند اينطوري باشد، ” دست در دست مامان زير درختي نشسته يا عده‌اي اطراف آنها مشغول تاب بازي هستند ….”. بگذاريد هر طور دوست دارد داستانش را نقاشي بكشد. مهم نيست نقاشي ساده‌اي باشد يا نه با جزييات و نكات ريز … فقط هدف اين هست كه بچه‌ها فكر كنند و افكارشان را بر روي كاغذ نقاشي كنند.

روش چهارم) داستان نويسي با خواندن قصه‌ صوتي كودكانه هاي مورد علاقه

براي بچه‌هاي خردسال و پيش دبستاني كه دوست دارند، براي آنها قصه خوانده شود اين روش خيلي جذاب هست. وقتي قصه‌اي براي آنها مي‌خوانيد از بچه‌ها بخواهيد داستان را با شخصيتهاي خيالي خودشان تعريف كنند و انتهاي داستان را تغيير دهند. بعنوان مثال اگر در كتاب قصه مورد علاقه‌شان خرسي در جنگلي زندگي مي‌كند از كودك بپرسيد، ” فكر مي‌كني به جز خرس چه حيوان ديگري در جنگل هست؟ آنها چه شكلي هستند؟ اگر تو جاي خرس داستان بودي آخر داستان چه مي‌كردي؟ ”

بحث كردن در مورد عناصر مهمي كه داستان را ساخته كمك مي‌كند تا كودك با ساختار داستان نويسي آشنا شود. چه چيزي در ابتدا مهم هست؟ وسط داستان چه اتفاقي افتاد و چرا به انتها نياز هست؟… همه اين پرسش‌ها و صحبت در مورد آنهاتفكر خلاق در كودكان تقويت مي‌كند.

روش پنجم) نمايش بازي كردن قبل از نوشتن داستان

بازي كردن نقش‌هاي يك داستان قبل از نوشتن داستان يك جرقه داستان پردازي هست. خصوصا براي بچه‌هاي مدرسه‌اي شايد بجاي اينكه از آنها بخواهيم بنشينند و يك برگه كاغذ سفيد دستشان بدهيم تا شروه به داستان نويسي كنند، بهتر هست ابتدا صحنه‌هايي را بصورت نمايش اجرا كنيم و بعد كودك آنچه ديده را روي كاغذ بياورد و با تخيلاتش اضافه و كم كند.

چند نكته براي آموزش داستان نويسي كودكان :
در داستان نويسي با پرسيدن سوالات سعي كنيد روند قصه را به جلو پيش ببريد. مثلا سوالاتي از اين قبيل داشته باشيد:

قهرمان قصه انسان هست يا حيوان؟ يا حتي اشياء و وسايل مي‌توانند قهرمان قصه باشند.
شخصيتهاي ديگري هم داستان دارد؟ هر كدام چه مي‌كنند؟
چه اتفاقاتي براي شخصيت داستان مي‌افتد؟ چه كارهايي مي‌كند؟ و داستان چطور تمام مي‌شود؟

 

 


شما داستان را ياداشت كنيد و كودك آنرا تعريف كند و حتما فراموش نكنيد كه در انتهاي داستان آنرا با صداي بلند براي كودك بخوانيد.

استفاد از كاربرگ‌هاي داستان نويسي خيلي كمك مي‌كند در شيد شاد نمونه‌هايي از اين تمرينها را در مطلب كاربرگ داستان نويسي مدرسه و كاربرگ تمام كردن داستان داشتيم.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۷:۲۵ توسط:alisameti موضوع: نظرات (0)

۱۰ مزيت داستان گفتن براي كودك

به عنوان پدر و مادر مسئول، چقدر به كودكان خود داستان مي گوييد؟ پاسخ براي اين روزها و اين روزگار، ممكن است به ندرت يا هرگز باشد. امروزه، با فشار زيادي كه بر والدين جوان وجود دارد، پيچيده تر شدن روابط خانواده، ميزان كمتر وقت آزاد و اعتياد به ابزارهاي تكنولوژي، هنر داستان نويسي و داستان گفتن براي كودك به دست فراموشي سپرده شده است.

داستان گفتن براي كودك يك بخش حياتي در رشد شخصيت كلي كودك شما است. اين يك سنت كهن است كه از پدربزرگها و مادربزرگها و از زمان بسيار قديم به يادگار مانده و بخشي از دوران كودكي بسياري از ما نيز بوده است.

داستان كودكانه گويي چيست؟
والدين اين روزها ترجيح مي دهند پس از تماشاي يك كارتون مورد علاقه كودكانشان، آنها را به رختخواب ببرند تا اينكه در رختخواب و با صداي بلند براي آنها داستان بگويند. آنچه فقط به عنوان يك لذت ساده دوران كودكي به نظر مي رسد مزاياي بسياري دارد و مهم است كه هر شب بخشي از وقت خود را براي خواندن قصه براي فرزندان خود بگذاريد.

داستان گويي ساده تر از چيزي است كه تصور مي كنيد. خواندن يك داستان از يك كتاب و اگر فرصت زيادي نداشته باشيد، استفاده از داستانهاي موجود در حافظه تان تمام كاري است كه بايد انجام دهيد. حتي مي توانيد در مورد دوران كودكي خود صحبت كنيد يا حتي از گوشي خود مطلبي بخوانيد. مزاياي بي شماري از گفتن داستان براي بچه ها، مخصوصاً براي پيش دبستاني ها و بچه هاي مهد كودك قابل ذكر است.

۱۰مزيت داستان گفتن براي كودك

۱۰ مزيت داستان گفتن براي كودك و نوجوانان
در اينجا ۱۰ مزيت ويژه داستان گفتن براي كودك را ذكر كرده ايم كه به عنوان والدين به سادگي نمي توانيد ناديده بگيريد :

۱- فضايل را در كودك شما به وجود مي آورد
بچه ها در سراسر جهان گوش دادن به داستان ها را دوست دارند. آنها مي خواهند درباره شخصيت هاي مورد علاقه خود بيشتر بدانند و اغلب سعي مي كنند از آنها تقليد كنند. با گفتن داستان هاي حاوي پيام هاي معني دار، مي توانيد قطعاً ويژگي هايي از قبيل تعقل، شجاعت، صداقت و غيره را از سنين اوليه به كودك كوچك خود تزريق كنيد.

۲- آنها را از فرهنگ و ريشه هاي خود آگاه مي كند
در قالب داستانها، از دوران كودكي و فعاليت هاي مختلف گذشته خود بگوييد، با اين كار آنها را با آداب و رسوم و سنت هاي مختلفي كه در خانواده تان وجود دارد، آشنا مي كنيد. گفتن داستان در مورد اعضاي مختلف خانواده كمك خواهد كرد كه آنها اصل و نسب خود را بهتر درك كنند.

۳- افزايش مهارت كلامي
خواندن داستان ها به فرزندان شما كمك مي كند تا آنها با زبان و همچنين كلمات و عبارات جديد آشنا شوند. اين يك راه عالي براي تعليم فرزندان شما در حيطه كلمات جديد و تلفظ درست است.

۴- مهارت هاي گوش دادن را بهبود مي بخشد
اكثر كودكان اغلب ميزان توجه پاييني دارند و تمركز بر روي چيزي براي مدت طولاني، برايشان دشوار است. همچنين، آنها بيشتر صحبت مي كنند تا گوش دهند. داستان گويي براي بچه ها تضمين مي كند كه آنها نه تنها توجه بيشتري به خرج دهند، بلكه مشتاق گوش دادن و درك موضوع باشند.

۵- خلاقيت و قدرت تخيل را ارتقا مي دهد
گوش دادن به يك داستان به كودك كمك مي كند تا شخصيت ها، مكان ها، طرح ها و غيره را به جاي ديدن آن در يك محيط بصري واقعي، تصور كند. اين كار خلاقيت و تخيل را افزايش مي دهد و ذهن آنها را در پرورش ايده ها و تفكر آزادانه ياري مي دهد.

۶- يك ابزار عالي براي تيز شدن حافظه
با استفاده از ايده هاي هوشمندانه خاص، مي توانيد از داستان براي كمك به افزايش حافظه فرزندتان استفاده كنيد. پس از خواندن داستان، مي توانيد از او بخواهيد تا پس از چند روز آن را تكرار كند. متناوباً، شما مي توانيد از او بخواهيد داستان را تا جايي كه تا كنون اتفاق افتاده، توضيح دهد. اين يك راه جالب براي افزايش حافظه و تشويق تمركز است.

۷- گسترش افق شناخت
كودكان ممكن است هيچ گاه در معرض فرهنگ هاي مختلف قرار نگرفته و شانس ديدن كشورهاي مختلف جهان را پيدا نكنند. از طريق داستان، شما مي توانيد او را با مكان ها و فرهنگ هاي مختلف در سراسر جهان آشنا نماييد. سعي كنيد داستان هايي مناسب از كشورهاي مختلف و فرهنگ هاي ديگر بيابيد تا كودك خود را در درك گستره وسيع تري از جهان كمك كنيد.

۸- تربيت علمي آسان تر
داستان گويي براي كودكان يك سنگ بنا براي يادگيري علمي است. بسياري از كودكان عادت به يادگيري از طريق قرار گرفتن بر موجي كه در معرضش قرار مي گيرند، دارند، بدون اينكه موضوع را درك كنند. داستان گويي، به عنوان يك فعاليت منظم، مي تواند به كودكان كمك كند تا از خواندن لذت بيشتري ببرند و اين كمك مي كند تا آنها در يادگيري موضوعات مشتاق تر شوند. بعضي اوقات، آموزش موضوعات مدرسه به عنوان يك داستان جالب ترفند بهتري است (به عنوان مثال، يك درس خسته كننده تاريخ مي تواند به يك داستان تاريخي جالب تبديل شود) و مي تواند به آنها كمك كند كه كنجكاوي بيشتري داشته باشند.

۹- ارتباط و تعامل بهتر
گاهي اوقات، بچه ها از سوال كردن پرهيز مي كنند و در آن مردد هستند، حتي اگر ذهنشان پر از كنجكاوي باشد. داستان گويي به كودكان كمك مي كند تا هنر پرسيدن سوالات درست، به منظور كسب آگاهي و يادگيري را بياموزند. همچنين به آنها ياد مي دهد كه چگونه مي توان با داشتن اعتماد به نفس، يك مكالمه كامل برقرار كرد. خواندن و گوش دادن منظم مي تواند آنها را به سخنرانان بهتري نيز تبديل كند.

۱۰- كمك به مواجهه آسان با موقعيت هاي دشوار
اغلب قرار گرفتن در شرايط پيچيده ممكن است باعث سردرگمي كودكان شود. داستان هايي درباره شخصيت هاي مختلف كه در موقعيت هاي دشوار قرار دارند مي تواند به آنها كمك كند تا اين مفهوم را بهتر درك كنند. از داستان ها بهره بگيريد و كودكان را آموزش دهيد كه درد و رنج نيز، همانند شادي و زمان هاي خوشي، بخشي از زندگي هستند. داستان هاي مناسب مي توانند به فرزند شما كمك كنند تا با زندگي در شرايط مختلف آشنا شوند.

رويكرد درست داستان گويي

۱۰مزيت داستان گفتن براي كودك

به موازات اصل داستان گويي، اطمينان از صحت انجام اين كار نيز مهم است. ۶ نكته ذكر شده زير به شما كمك مي كند تا اين تكنيك ها را درك كنيد و به يك داستان گوي بهتر تبديل شويد:

– طول داستان
 داستان نبايد خيلي كوتاه يا خيلي طولاني باشد. يك داستان كوتاه ممكن است قادر به ارائه پيام درست نباشد، در حالي كه يك مورد طولاني ممكن است خسته كننده بوده و باعث بي علاقگي و بي ميلي شود.

– شرايط راحت
 يك فضاي راحت را براي خواندن داستان انتخاب كنيد. اين مكان بايد خلق و خو و روحيات مناسب براي داستان گويي را پشتيباني كند.

– مقدمه مناسب
 اگر از حافظه تان داستان مي گوييد، اجازه دهيد فرزندتان بداند كه داستان را از چه كسي يا كجا شنيديد. به آنها بگوييد كه چرا اين داستان در ذهنتان جاي گرفته و چرا آن را انتخاب كرديد و چگونه به مخاطبان شما كمك خواهد كرد. سعي كنيد از ابتدا يك علاقه خاص ايجاد كنيد.
– حركات مناسب
 هنگام روايت داستان، از حركات دست و صورت استفاده كنيد. شما همچنين مي توانيد از صداهاي مختلفي استفاده كنيد يا از فرزندتان بخواهيد كه او اين كار را انجام دهد تا داستان را جالب تر كند.

– با صداي رسا اما با طمانينه
 اطمينان حاصل كنيد كه با صداي بلند سخن مي گوييد، اما با سرعت كم. صداي شما بايد بتواند نوعي از احساسات درست همانند چيزي كه در داستان ذكر شده را نشان دهد. صداي خود و لحن و گام آن را بر اساس نياز داستان تغيير دهيد و از مكث در مكان هاي مناسب استفاده كنيد.
– فرزندانتان را درگير قصه كنيد و بازي دهيد
 سعي كنيد فرزندان خود را با استفاده از عبارات مختلف و يا با سوالاتي مانند “مي دوني؟” بيشتر درگير قصه كنيد و از آنها بخواهيد تا پيام را از طريق داستان پيگيري كنند.

فعاليت هاي مناسب داستان گويي براي كودكان و نوجوانان
فعاليت هاي داستان گويي به بچه هايتان كمك مي كنند تا با خلاقيت خود ارتباط برقرار كنند. فعاليتها شامل همه چيز درباره شكل گيري ايده، گسترش آن و ايجاد چيزي است كه قابل به اشتراك گذاري است. بگذاريد دو مورد از فعاليت هاي هيجان انگيز را بررسي كنيم:

۱- گفتگو با عكس هاي خانوادگي
– تشويق فرزند شما براي گفتن داستان ها به همان اندازه ساده است كه از يك داستان گو براي گفتن يك داستان چنين درخواستي كنيد. درباره راه هايي براي چگونگي استفاده از تصاوير خانوادگي براي تشويق به داستان سرايي، مطالعه و تحقيق كنيد.
 – نگاهي به برخي از تصاوير همراه با فرزند خود انداخته و سوژه هايي براي گفتن داستان در مورد آنها پيدا كنيد. به عنوان مثال، اين مي تواند يك تصوير از تولد او و يا يك عكس خاطره انگيز از چيزي باشد كه او در ذهن دارد.
 – شما مي توانيد برخي از عكس هاي هر جشن مانند تولد، تعطيلات خانوادگي و يا سفر را چاپ كنيد و از فرزندتان بخواهيد كه رويدادها را به ترتيب مرتب كند.
 – يك عكس از هر رويداد را نشان دهيد و از كودك خود بخواهيد كه داستان را با استفاده از سرنخ ها بسازد.
– اجازه دهيد بچه شما ۱۰۰ عكس يا كمتر را انتخاب كند و آنها را به ترتيب زماني به منظور ايجاد يك داستان قرار دهد. تماشاي اينكه چه تصاويري انتخاب مي كنند تا داستان را روايت كنند، براي خودتان نيز جالب است.

۲- قصه گويي با مهر
– مهر يك راه عالي براي جلب خلاقيت بچه شما هستند، انگيزه در دستن گرفتن، تحركات ذهني و لبخند رضايت به همراه ساختن داستان، از رهاوردهاي استفاده از چنين روشي است.
 – در مرحله اول، شما نياز به جمع آوري مجموعه هاي مختلف مهر مانند مجموعه حيوانات، وسايل نقليه، گل و … داريد.
 – شما مي توانيد برخي از تصاوير را بر روي كاغذ مهر كنيد و از بچه خود بخواهيد كه يك داستان را به تصوير بكشد. آنها مي توانند مهر را با رنگ آميزي كنند و مي توانند جزئيات بيشتري را روي طرح مهر شما رسم كنند.
 – هنگامي كه آنها اشتباه مي كنند، مي توانيد اصطلاحات و گويش آنها را اصلاح كنيد تا مهارت هايشان را بهبود دهيد. اين يك روش يادگيري فوق العاده سرگرم كننده و داراي تاثيري پايدار خواهد بود.
 داستان گويي براي رشد كودك شما بسيار مهم است. بنابراين اجازه ندهيد فرزند شما اين قسمت ساده و در عين حال بسيار مهم دوران كودكي را از دست بدهد!

مطالب پيشنهادي از سراسر وب


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۸:۴۵ توسط:alisameti موضوع: نظرات (0)